Sepetim

Bizi arayın: +90 506 596 10 94

Türkiye’nin Her Yerine Ücretsiz Teslimat

Motorlu Testerelerde Zincir ve Kılavuz Nasıl Yağlanır?

Kılavuz ve Zincirinizi Yağlı Tutmak Testerenizi Nasıl Kurtarır?

Motorlu testerenizin performansı ve uzun ömürlü olması için doğru yağlama çok önemlidir. Motorlu testerelerin çok sayıda hareketli parçası vardır, ancak en çok dikkat edilmesi gereken parçalar kılavuz ve zincirdir. 

Motorlu testere zinciriniz yavaş çalışıyorsa veya yakıt deponuz olması gerekenden çok daha hızlı tükeniyorsa, kılavuz ve zincir yağını hızlı bir şekilde eklemeniz gerekebilir.

Çubuk ve zincir birbiriyle sürekli temas halindedir. Yağlama olmadan, zincirin motorlu testere çubuğu üzerinde hareket etme hızı bazı ciddi sürtünmelere neden olabilir.

Yavaşlamış bir zincir ve aşırı yakıt yanması, palanız ve zincir arasında çok fazla sürtünme olduğu anlamına gelir, bu da testerenize büyük zarar verebilecek çok fazla ısı üretildiği anlamına gelir.

Doğru Kılavuz ve Zincir Yağını Seçmek

Doğru Kılavuz ve Zincir Yağını SeçmekHer ne kadar birçok farklı kaynak, kılavuz ve zincir yağlamanız için farklı türde yağların işe yarayacağını söylese de, başarıyı bozmamak en iyisidir.

Özellikle kötü bir fikir, motor yağının, özellikle motordan boşaltılmış eski, kullanılmış motor yağının kullanılmasıdır:

  • Motor yağı, zincirleri yağlamak için doğru viskozitede değil
  • Kullanılmış motor yağında bulunan kalıntılar kılavuzun yivini aşındırabilir ve zincire zarar verebilir.

Kanola yağı gibi bitkisel ve bitkisel bazlı yağlar, çubuk ve zincir yağı yerine kullanılabilir, ancak aşırı soğuk veya yüksek sıcaklıklarda iyi çalışmazlar.

Kanola yağı şu anda ABD Orman Hizmetleri tarafından çevresel nedenlerle petrol bazlı ürünlerin kullanılmasının tavsiye edilmediği ve hatta yasak olduğu alanlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak, bunu yıl boyu kullanılabilen çubuk ve zincir yağı olarak düşünmeyin.

oregon barlarıYıl boyunca kullanım için en güvenli öneri, özellikle çubukları ve zincirleri yağlamak için yapılmış yağ satın almaktır. Markalı kılavuz ve zincir yağı, kılavuzların ve zincirlerin ihtiyaç duyduğu yağlama miktarını sağlamak için yapışkanlaştırıcı adı verilen bir madde içerir.

Yıl boyunca iyi bir kılavuz ve zincir yağı için Oregon’un 54-026’sını düşünün. Kılavuz ve zincir yağlaması için özel olarak tasarlanmıştır ve Oregon lider bir kılavuz ve zincir üreticisi olduğundan, şirket bunlarla çalışacak bir yağlayıcının nasıl üretileceğini anlamaktadır.

Kış Aylarında Daha Tiner Yağ Kullanmak

Kışın Tiner Yağı KullanmakKışın kesim yapmak zor olabilir. İlgilenmeniz gereken bir dizi farklı bakım göreviniz var:

Diğer bir akıllı adım, önceki kılavuz ve zincir yağınızı daha hafif bir yağla değiştirmektir. Daha ince yağ o kadar yapışkan ve yapışkan olmaz, bu nedenle zinciri soğuk havalarda yıl boyu yağ olarak listelenen yağdan bile daha etkili bir şekilde yağlayacaktır.

Bulabileceğiniz en ince kılavuz ve zincir yağlarından biri olan 10 ağırlık yağı olarak listelenen bir yağ arayın. Oregon, Husqvarna ve diğer büyük markalar, kışın daha iyi çalışacak şekilde tasarlanmış çubuk ve zincir yağı üretiyor. 

Sıcaklık yükseldiğinde, 20 ila 50 ağırlık (30 ağırlık standarttır) arasında olabilecek standart kılavuz ve zincir yağınıza geri dönün. Yazın kış yağı kullanmak zeminde çok daha fazla yağ bırakabilir çünkü ince yağ kılavuza ve zincire iyi yapışmaz.

Kılavuz ve Zincir Yağı Nasıl Eklenir?

Kılavuz ve Zincir Yağı EklenmesiMotorlu testereniz, kılavuz ve zincir yağını tutmak için tasarlanmış ayrı bir hazneye sahiptir. Çoğu testerede, kılavuz ve zincir yağ deposu, bir depo yakıt kadar yetecek kadar yağ tutar.

Bu nedenle, gazlı motorlu testerenize her yakıt ikmali yaptığınızda , her seferinde kılavuz ve zincir yağı da eklemelisiniz.

Adımlar hızlı ve kolaydır:

  1. Motorlu testerenizi düz bir yüzeye, çubuk tarafı aşağı gelecek şekilde yerleştirin
  2. Yağın çökmesi için bir dakika bekleyin, ardından testerenin çubuğuna ve zincir yağı haznesine giden kapağı çevirerek açın.
  3. Küçük bir huni kullanarak kılavuz ve zincir yağını hazneye yavaşça dökün ve aşırı doldurmamaya dikkat edin.
  4. Dolu olduğunda, kapağı sıkıca kapatın ve çevredeki fazla yağı silin

Bu kadar basit.

Çubuğunuzun ucunda bir dişli varsa, buna da biraz gres ekleyin. Birkaç atış gres vermek için bir gres tabancası kullanın. Gres geri itmeye başladığında, durun ve dişlinin dışını silerek temizleyin.

Tek gereken birkaç hızlı adım ve birkaç temel parça için doğru yağdır ve testerenizi yıllarca çalışır durumda tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Teslimat

Türkiye'nin Her Yerine Kargo Bedava

İade ve Değişim

30 Gün İade ve Değişim Garantisi

Garantili Ürünler

Tüm Ürünlerimiz 2 Yıl Garantili

100% Güvenli Ödeme

Kredi Kart / MasterCard / Visa